V očovskom hangári pristál prvý Skyper Slováka
Malé lietadlo dosiahne 220-kilometrovú rýchlosť, lietať vie aj pomaly.
OČOVÁ. Malé športové dvojmiestne lietadlo krstili na očovskom letisku zástupcovia vydavateľstva CBS, ktoré je známe svojou knižnou edíciou Slovensko z neba. Skyper GT9 slovenskej konštruktérskej firmy Tomark je prvým lietadlom tohto typu, ktorý prešovský výrobca vyrobil a dodal slovenskému zákazníkovi.
Pilot a letecký fotograf Milan Paprčka bude na ňom z Očovej počas niekoľkých mesiacov takmer denne lietať do Česka. Fotiť krajinu našich susedov.Článok pokračuje pod video reklamou
Preletí tisíc kilometrov
„Cestovná rýchlosť Skypera je 200 kilometrov za hodinu, maximálna dokonca 220, takže sa v krátkom čase môžem dostať nad ktorékoľvek slovenské mesto či dedinu. A do Česka je to s týmto aeroplánom tiež v podstate akoby na skok,“ hovorí o výhodách nového lietadla Paprčka.
„Na jedno natankovanie vydrží vo vzduchu takmer šesť hodín a preletí rovných tisíc kilometrov, čo nám dáva nielen pružnosť pri plánovaní letu, ale hlavne výrazne šetrí čas. A keď už budeme musieť niekde pristáť, máme väčší výber letísk, pretože s ním dokážeme pristáť a opäť vzlietnuť aj na kratšej dráhe menšieho letiska,“ dodáva.
Z Prešova do Očovej na ňom priletel za 40 minút.
So špeciálnym oknom
„Nie je to ľahké,“ okomentuje otázku, ako sa fotí z lietadla. „Ideálny je na to vrtuľník, ktorý zastane, ale ten je drahý na prevádzku a má dosť veľké vibrácie,“ vysvetľuje.
Výhodou týchto malých lietadiel je, že dokážu pekne letieť aj 100-kilometrovou rýchlosťou, čo je vo vzduchu relatívne nízka rýchlosť, a fotograf má čas zamieriť si.
„Práve kvôli foteniu sme si dali špeciálne urobiť otváracie okno, vojde doň aj väčší objektív. Obyčajne na týchto lietadlách bývajú len malé vetráky, cez ktoré objektív neprejde,“ vysvetľuje.
V tíme má ešte jedného pilota a päť leteckých fotografov. Okrem Skypera majú k dispozícii motorizovaný vetroň OM-7101. Z Vivatu československej výroby robia fotografie jedenásť rokov. Dodnes vydali viac ako 40 publikácií, záujem o ne majú hlavne mestské a obecné samosprávy.
Zdroj: https://myzvolen.sme.sk/c/20820881/v-ocovskom-hangari-pristal-prvy-skyper-slovaka.html